Grzejniki kanałowe
listopada 18, 2009 Grzejniki regulus
Ogrzewanie kanałowe Regulus to znakomite rozwiązanie do pomieszczeń z dużymi przeszkleniami. Zamontowane w pobliżu drzwi tarasowych tworzą skuteczną barierę dla przenikającego przez szyby chłodu. Pod względem estetyki grzejniki kanałowe współgrają z każdym wnętrzem – jedynym śladem ich obecności w pomieszczeniu jest metalowa lub drewniana kratka w podłodze. To idealne rozwiązanie wszędzie tam gdzie z uwagi na aranżację wnętrz nie można montować tradycyjnych grzejników ściennych, a także tam ,gdzie nie można zastosować ogrzewania podłogowego, a także w sytuacjach gdy tradycyjny system grzewczy ma zbyt małą wydajność cieplną.
Grzejniki – wymienniki podłogowe Regulusa, wskutek swej małej masy całkowitej, po włączeniu ogrzewania już po kilku minutach osiągają swą pełną moc znamionową czyli grzeją bardzo dynamicznie. Charakteryzują się dużą mocą cieplną głównie wskutek dużej powierzchni wymiany ciepła a także miedziano-aluminiowej konstrukcji.
Grzejniki kanałowe to jednostki grzewcze przystosowane do montażu pod poziomem podłogi w specjalnym kanale. Grzejniki te często są nazywane konwektorami kanałowymi. Wynika to ze sposobu w jaki oddają ciepło do otoczenia, czyli unoszenie ciepłego powietrza ( zasada konwekcji).
Elementy składowe Regulus – system Canal:
Podest kanału – występuje w wykonaniu roll (możliwość zwinięcia w rulon) i fix (podest sztywny). Podest może być wykonany z drewna lub aluminium. Po zakończeniu sezonu grzewczego można zaślepić kanał podestem posezonowym.
Obramowanie podestu – jest elementem przenoszącym obciążenie podestu na podłoże. Górna krawędż obramowania określa głębokość osadzenia wanny w posadzce. Krawędż ta musi być idealnie zlicowana z poziomem posadzki.
Przegroda kanału (blenda) – ustawiona na górnej wewnętrznej krawędzi grzejnika, dzieli kanał na część wpływu do kanału powietrza zimnego oraz tworzy ze ścianą wanny komin wyrzutu powietrza ogrzanego.
Wanna Kanału – wykonana z blachy ocynkowanej pokrytej farbą proszkową RAL 5008. Wanna górą posiada rozszerzenie- kołnierz, na którym wspiera się i do którego jest zamontowane obramowanie.
- Głębokość wanny 100-700mm
- Szerokość wnętrza wanny : 200 mm lub 300 mm
- Szerokość wanny wraz z kołnierzem: 250mm i 350 mm
- Wanna typ 200/250 przeznaczona jest wyłącznie dla grzejników typ SOLO
- Wanna typ 300/350 przeznaczona jest dla wszystkich pozostałych typów grzejników
Grzejniki – wymienniki kanałowe – układ wodny grzejników zbudowany jest z pakietu dwóch lub czterech poziomych rur miedzianych spiętych na końcach kolektorami zbiorczymi . Na rury te nasunięte są lamelki aluminiowe tworzące układ oddawania ciepła o bardzo dużej powierzchni wymiany. Lamelki połączone są z rurami przy pomocy trwałego, suchego zepolenia mechanicznego.
- Szerokość: 9 cm lub 15,5 cm
- Wysokość: 4,5 – 12,1 cm
- Max długość: 200cm
Każdy grzejnik wyposażony jest w dwa stojaki o wysokości 5 cm i odpowietrznik ręczny M10.
Typy grzejników kanałowych:
- Canal SOLO
- Canal DUO
- Canal QUATTRO-mini
- Canal QUATTRO- max
Sterowanie grzejnikami:
- wariant I – zawory odcinająco- dławiące, grzejnik współpracuje z kotłem sterowanym czujnikiem pokojowym
- wariant II – zawór termostatyczny z sondą kapilarna montowaną poza kanałem
- wariant III – elektrozawór z przenośnym czujnikiem temperatury