Kominki ogólnie
listopada 30, 2009 Kominki
Kominki to ważny element architektury wnętrza, tworzący w domu charakterystyczny klimat, ale także, a może raczej przede wszystkim źródło taniego ciepła. We współczesnych domach bardzo rzadko buduje się tradycyjne otwarte paleniska. Wyparły je, zamykane wkłady kominowe - gdzie ogień oddziela od pomieszczenia szyba. Dlatego takie kominki są bezpieczniejsze, drewno pali się w nich dłużej a powstałe ciepło pozostaje w pomieszczeniu. Przy specjalnej instalacji ciepło z kominka można rozprowadzić w całym budynku.
Nowoczesne wkłady kominowe (dwupłaszczowe) składają się z zewnętrznej obudowy wykonanej z płyt stalowych, a wnętrze paleniska jest wyłożone płytami żeliwnymi lub szamotowymi. Szamot bardzo dobrze akumuluje ciepło, dzięki temu kominek oddaje ciepło jeszcze długo po wygaśnięciu paleniska. Jednak, często pęka i co jakiś czas trzeba wymieniać szamotowe elementy. Żeliwo także bardzo dobrze akumuluje ciepło.
Niezależnie od rodzaju kominka bardzo ważne jest doprowadzenie do niego powietrza (tlenu) niezbędnego w procesie spalania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie specjalnego kanału, którym powietrze z zewnątrz może bezpośrednio trafić do kominka. Wkłady kominowe mają otwór do podłączenia kanału. Minimalna powierzchnia jest określana dla każdego urządzenia przez jego producenta.
Kominek to nie tylko wkład kominkowy, musi być także odpowiednio zaizolowany i zabudowany. Obudowę wykonuje się z ognioodpornych płyt kartonowo-gipsowych. Podstawę kominka (na której zamocujemy wkład) i ściany paleniska najczęściej muruje się z betonu komórkowego. Do wykończeń tych elementów stosuje się kamień naturalny: marmur, granit, cegłę klinkierową.
Tagi: Kominki, piece kominkowe