Kominki powietrzne
listopada 30, 2009 Kominki
Kominki powietrzne – jeśli chcemy aby kominek wyręczał instalację cieplną powinniśmy kupić wkład kominkowy. Są to paleniska w kształcie skrzynki ze szklanymi drzwiami, a także ze szklanymi ściankami bocznymi. Wykonuje się je z materiałów dobrze akumulujących ciepło. Można je łatwo obudować, gdyż to właśnie obudowa decyduje o ich wyglądzie. Kominek z wkładem często instaluje się aby współpracował z instalacją rozprowadzającą ciepłe powietrze, czyli systemem DGP. Zimne powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego a elementami obudowy kominka, i w ten sposób się ogrzewa. Ciepłe powietrze unosi się ku górnej części okapu, czyli w stronę wylotu powietrza. Następnie ciepłe powietrze trafia do kanałów, które rozprowadzają ciepło dalej. Kanały są elastyczne więc nie ma problemu z montowaniem. Każdy kanał prowadzi się do innego pokoju, jeśli jest taka możliwość, przez nieużytkowe poddasze. Jeśli nie ma takiej możliwości trzeba wydzielić miejsce gdzie da się je bez problemów obudować.
W Polsce bardzo popularny jest kominek konwekcyjny. Produkuje on dużo gorącego powietrza i dlatego bardzo dobrze ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Poprzez otwór w dolnej części kominka powietrze dostaje się do komory, wewnątrz której znajduje się wkład. Następnie płynąc w górę przyjmuje ciepło z paleniska i przez kratki wylotowe, w górnej części kominka, wypływa na pomieszczenie. Zaletą kominków konwekcyjnych jest możliwość wyprodukowania dużych ilości ciepła w krótkim czasie od rozpalenia.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również kominki kumulacyjne, czyli takie które grzeją jeszcze po wygaśnięciu ognia (jak piec kaflowy). Tajemnica ich to nasadowa masa kumulacyjna, czyli wkłady szamotowe, lub krótkie kanały piecowe. Wytworzona w palenisku energia cieplna gromadzi się w masie kumulacyjnej i stopniowo jest oddawana do pomieszczenia przez promieniowanie. Samo spalanie to gwałtowny proces z dużym zużyciem tlenu, czego efektem są jasne płomienie. Przez takie spalanie szyba kominka pozostaje czysta.
System dystrybucji gorącego powietrza w sposób grawitacyjny świetnie się sprawdza w wysokich oraz wąskich domach o niewielkiej powierzchni. Umożliwia ogrzanie pomieszczeń przylegających do tego z kominkiem, oraz tych znajdujących się bezpośrednio nad nim. Dzieje się tak dlatego, że grawitacyjnie powietrze może być transportowane w poziomie na odległość 3m. Gdy dom jest rozległy lepszy jest system mechanicznego rozprowadzenia ciepła. W takiej instalacji przepływ powietrza jest wymuszony wentylatorem (turbiną) zasilanym elektrycznie. Zamontowanie turbiny umożliwia również regulację ilości dostarczanego ciepłego powietrza do pomieszczeń.
W nowoczesnych wkładach kominowych o wysokiej sprawności dym ma stosunkowo niską temperaturę i dlatego w kominie może się wykraplać para wodna tworząc z innymi składnikami spalin kwas. Komin musi być odporny na jego działanie. Dlatego kanały kominowe wykonuje się z bloczków betonowych z wkładem z kwasoodpornej ceramiki. Można także do tradycyjnego komina włożyć wkład stalowy żaroodporny.
Tagi: Kominki, powietrzne